Podtytuł: Powieść z lat 451-457
„Śmierć Aecjusza” napisana jest w formie rozmów dotyczących śmierci tytułowego Aecjusza, jednak w temat ten bohaterowie wplatają wciąż rozmaite dygresje, snując rozważania dotyczące spraw najistotniejszych. Lektura dzieła Parnickiego z pewnością nie należy do łatwych, gdyż autor w kolejnych dialogach bohaterów nie przywiązuje wagi do chronologii zmuszając czytelnika do odnajdywania zagubionych w rozmowach wniosków i wątków.
Teodor Parnicki (1908-1988) – polski pisarz, autor powieści historycznych i historyczno-fantastycznych. Parnicki był (trzeba raczej użyć czasu teraźniejszego: jest, bo pisarze tak naprawdę nie umierają, póki czytamy ich książki) największym polskim pisarzem historycznym. Co do tego nie ma żadnych wątpliwości. Dziś nikt go nie wydaje, takie czasy
Gato.
Twórczość Parnickiego charakteryzuje się niesamowitą erudycją i wielowątkowością. Motywy zasadnicze to: Rzym, Bizancjum, Bliski Wschód, chrześcijaństwo, Polska. Pisze powieści historyczne z pogranicza sensacji, historical fiction (historia alternatywna) i kronik. Lektura jego prac jest bardzo trudna. Czytelnik porusza się w labiryncie faktów, zmyśleń (a w zasadzie nie zmyśleń tylko prawdopodobnych lub możliwych zdarzeń, o których do końca nie wiem czy miały miejsce ale nie możemy ich wykluczyć), bohaterowie Parnickiego to postacie (z reguły autentyczne) o skomplikowanej głębi psychicznej i wrażliwości. To bohaterowie Parnickiego, pokazani na tle wielkich zjawisk historycznych swoich czasów, wpływają na historią, choć nie do końca mają tego świadomość.
Gato
Seria:
428 str., oprawa twarda płócienna, obwoluta, format 130x200
Stan: b.dobry (-) minimalne otarcia obwoluty
Wyd.: Instytut Wydawniczy Pax, 1966
(wydanie 1!)
ISBN: -