18 grudnia 2018 Rejestruj Zaloguj

  Aukcja: Kordian: Spisek Koronacyjny - Juliusz Słowacki (69) (numer: 216128467)
Aukcja: Kordian: Spisek Koronacyjny - Juliusz Słowacki (69)
/Księgarnia/Literatura piękna
/Księgarnia/Literatura piękna/polska
/Księgarnia/Literatura piękna, popularna i faktu
/Księgarnia/Literatura piękna, popularna i faktu/Dramaty, utwory sceniczne
/Księgarnia/Literatura piękna, popularna i faktu/Literatura piękna - proza polska
/Księgarnia/Literatura piękna, popularna i faktu/Dramaty, utwory sceniczne/Dramat polski
/Księgarnia/Literatura piękna, popularna i faktu/Dramaty, utwory sceniczne/Dramat polski/Romantyzm
/Księgarnia/Literatura piękna, popularna i faktu/Literatura piękna - proza polska/Romantyzm
/Księgarnia/Literatura piękna, popularna i faktu/Poezja/Poezja polska/Romantyzm
/Księgarnia/Literatura piękna, popularna i faktu/Literatura piękna
Data wystawienia: 2018-10-11 23:47:00
Data końca: 2018-10-14 23:47:00

Aktualna cena: 45,00

Kordian: Spisek Koronacyjny - Juliusz Słowacki

Wstęp i opracowanie: Eugeniusz Sawrymowicz

Wydanie z doskonałym, obszernym opracowanie i objaśnieniami.

„Kordian: Część pierwsza trylogii. Spisek Koronacyjny” jest pierwszą częścią planowanej przez Słowackiego trylogii, której kolejne części nie są znane. Dramat ten był jednym z ważniejszych głosów w toczącej się żywo w latach trzydziestych XIX w. dyskusji na temat przyczyn upadku powstania listopadowego. Poprzedzające akcję utworu „Przygotowanie” pokazuje, że niebagatelny wpływ na dzieje narodów miały czynniki nadprzyrodzone: czarownice skupione wokół kotła w noc przełomu stuleci przygotowują w nim tych, od których zależeć będą losy narodu polskiego, a powracający w akcji dramatu w różnych kształtach szatan dowodzi, że historia stała się jego domeną.
„Kordian” został napisany w drugiej połowie 1833 r. w Genewie, a wydany anonimowo w 1834 r. w Paryżu. Jego inspiracją było powstanie listopadowe, ale także chęć podjęcia polemiki z Adamem Mickiewiczem, zwłaszcza z III częścią „Dziadów”.

Juliusz Słowacki (1809-1849), polski poeta, dramatopisarz, jeden z najwybitniejszych twórców romantycznych, nazywany - obok Adama Mickiewicza i Zygmunta Krasińskiego - mianem wieszcza. Wywarł ogromny wpływ na późniejszych poetów Młodej Polski i dwudziestolecia międzywojennego w Polsce, m.in. Antoniego Langego, Krzysztofa Kamila Baczyńskiego i Jana Lechonia.

Seria: Nasza Biblioteka
192 str., oprawa miękka, format 145x205
Stan: b.dobry (-) stemple biblioteczne
Wyd.: Ossolineum, 1969

Kupuj Zapraszam do licytacji: Kordian: Spisek Koronacyjny - Juliusz Słowacki Kupuj